Parlament Studentów Politechniki Gdańskiej

 

Parlament na naszej uczelni jest najstarszym Parlamentem Studenckim w Polsce – działa od ponad 60 lat! Złóż swoją kandydaturę i zapisz się w niesamowitej historii łączącej pokolenia.

Parlament jest najważniejszym organem uchwałodawczym Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej. W praktyce oznacza to, że ma najszerszy zakres kompetencji. Parlament powołuje i odwołuje Przewodniczącego SSPG oraz jego Zastępców. Może opiniować decyzje senatu dotyczące studentów (np. nowy regulamin studiów). Może podejmować uchwały, reprezentując zdanie ponad 20 tysięcy studentów naszej Alma Mater. To tylko kilka wybranych przykładów z możliwości, jakie posiada.

 

Wydziałowe Rady Studentów

 

Wydziałowa Rada Studentów (WRS) jest podstawowym organem Samorządu na szczeblu Wydziału. Zakres działania WRS jest bardzo szeroki. Na swoim macierzystym Wydziale członkowie Rady Studentów zajmują się między innymi organizowaniem wydarzeń (szkolenia, integracje, wyjazdy, otrzęsiny, dni wydziałowe i wiele, wiele innych) czy też opiniowaniem nowych zmian regulaminowych, bądź też w zakresie programów kształcenia. Zazwyczaj Rada Studentów zawiera od kilku do kilkunastu członków, którzy dzielą swoje zadania miedzą sobą tak, by były one wykonywane jak najefektywniej. Czasami też Wydziałowe Rady Studentów współpracują między sobą, tworząc wydarzenia o większej skali, takie jak ColorDay PG czy też Bieg w Szpilkach.

Warto pamiętać, że każda Rada Studentów danego Wydziału posiada własne, charakterystyczne dla niej projekty. Najlepiej zapoznać się z działalnością Twojego WRSu, wchodzą na jego stronę (np. na Facebooku).

 

Rady Mieszkańców

 

Każdy akademik Politechniki Gdańskiej posiada swoja Radę Mieszkańców. Jest to trójka osób które zostały wybrane w wolnych wyborach przez mieszkańców danego akademika. Odpowiadają one przede wszystkim za organizacje życia społeczności akademickiej. Co to oznacza? Zajmują się każdą sprawą dotyczącą akademika i jego mieszkańców, tak aby żyło się łatwiej i lepiej.

To oni przede wszystkim kontaktują się z kierownikami osiedla studenckiego, załatwiają sprzęt na siłownie czy też negocjują warunki korzystania z sali imprez. Odpowiadają oni także za przydział pokoi na rok akademicki: liczenie punktów i rozpatrywanie wszystkich wniosków, skarg oraz zażaleń od swoich kolegów. Zajmują się wszystkimi bieżącymi sprawami dotyczącymi studentów jakie napotkają w domu studenckim zarówno podczas roku akademickiego jak i wakacji.

 

Dlaczego warto kandydować?

 

 • Masz wpływ na tok swoich studiów!
  Możesz przedstawić swój studencki punkt widzenia na temat każdej zmiany – dołącz do Parlamentu Studentów! Mamy potężny głos i sporą reprezentację w wielu organach uczelnianych. Może to właśnie Ty będziesz mówił głosem ponad 20 tysięcy studentów naszej uczelni?
 • Poznajesz ludzi z całej uczelni lub wydziału!
  Organizując wydarzenia w ramach Wydziałowej Rady Studentów lub reprezentując swój wydział w organach, do których kandydujesz poznajesz osoby, które wspólnie z Tobą stworzą środowisko przyjazne innym studentom.
 • To ty jesteś gospodarzem!
  Czy to akademik – będąc w Radzie Mieszkańców, czy wydział – w Wydziałowej Radzie Studentów, czy cała uczelnia – w Parlamencie. Jesteś gospodarzem i to dzięki Twoim działaniom i walce o nasze wspólne prawa zostajesz doceniony wśród osób, które reprezentujesz!

 

Dlaczego warto głosować?

 • Nikt poza Tobą nie wybierze swoich reprezentantów!
  Wybieraj rozsądnie – za każdym zaznaczonym nazwiskiem kryje się wybór osoby, która będzie Twoim głosem przed władzami uczelni. Masz nad tym pełną kontrolę – 26 i 27 listopada nie zapomnij o oddaniu głosu!
 • Konkretne osoby to konkretne działania!
  Głos w wyborach to Twój sposób na wyrażenie Twojej opinii o obecnym stanie. Wybierz osoby, które będą podzielać Twój pogląd lub swoimi działaniami udowodniły, że potrafią wiele!
 • Każdy z nas tworzy Samorząd Studentów!
  Zgodnie z regulaminem, każdy student jest członkiem Samorządu Studentów! Wszyscy stanowimy jedną rodzinę, mamy podobne problemy i wyzwania – ale czasem różne pomysły. Wybierając osobę wybierasz jej wyobrażenie na temat tego jak organy Samorządu Studentów powinny nas reprezentować!

 

Jak kandydować?

W dniach 7 – 18 listopada złóż wydrukowany i podpisany wniosek do odpowiedniej Komisji Wyborczej! Wnioski do Parlamentu Studentów (PSPG) oraz Wydziałowych Rad Studentów (WRS) składasz do komisji na swoim wydziale – często wniosek możesz złożyć w biurze swojego WRS-u. Wniosek do Rady Mieszkańców (RM) musi trafić do komisji w Twoim akademiku – często jest również możliwość złożenia wniosku na portierni. Sprawdzaj również grupy na Facebooku związane z Twoim domem studenckim oraz strony WRS-ów.

 

7 - 18 listopada 2019 r

Termin zgłaszania kandydatur do PSPG, WRS i RM:
Kandydatury do Parlamentu Studentów (PSPG), Wydziałowych Rad Studentów (WRS) i Rad Mieszkańców (RM) składasz do odpowiedniej komisji wyborczej – wydziałowej (PSPG, WRS) lub domu studenckiego (RM).

20 listopada 2019 r.

Data spotkań przedwyborczych:
Spotkania przedwyborcze organizowane są dla kandydatów i przedstawiają podstawowe zasady dotyczące udziału w wyborach. Organizowane są również spotkania dla głosujących, gdzie będą mogli poznać kandydatów i zadać im pytania – warto przyjść, aby wiedzieć jak oddać głos!

26 - 27 listopada 2019 r.

WYBORY: W tych dniach trwa głosowanie na wybranych kandydatów. Głosować może każdy student Politechniki Gdańskiej niezawieszony w prawach studenta.

5 grudnia 2019 r.

Data uprawomocnienia się wyników wyborów:
Chociaż wyniki zazwyczaj pojawiają się zaraz po wyborach, to w tym terminie nabierają mocy prawnej i stają się w pełni oficjalne.

14 grudnia 2019 r.

Data I posiedzenia PSPG nowej kadencji:
Nowi parlamentarzyści (PSPG) spotkają się po raz pierwszy. Kandydowałeś i zdobyłeś miejsce w Parlamencie z ramienia swojego wydziału? Gratulacje!

Poznaj szczegółowy harmonogram – pobierz (PDF)

Dokumenty

Regulamin Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej
wraz z Ordynacją Wyborczą – pobierz (PDF)

Wzór zgody na kandydowanie do PSPG - pobierz (DOCX)

Wzór zgody na kandydowanie do WRS - pobierz (DOCX)

Wzór zgody na kandydowanie do RM - pobierz (DOCX)

 

Skład Studenckiej Uczelnianej Komisji Wyborczej, odpowiedzialnej za przebieg wyborów:

Łukasz Rusajczyk (Przewodniczący)
Jakub Malinowski
Magda Śmigielska

Kontakt (w sprawach przebiegu wyborów):
sukw@sspg.pl

 

Koordynacja działań informacyjnych i promocyjnych związanych z wyborami:

 

Marcin Janusewicz (Zastępca Przewodniczącego SSPG ds. Mediów i Promocji)

Kontakt w sprawie promocji wyborów:
marcin.janusewicz@sspg.pl

Kontakt w sprawie uzupełnienia danych na stronie:
marceli.formela@sspg.pl