ERC 2020 – najbardziej inspirujące wydarzenie robotyczno-kosmiczne

Młodzi konstruktorzy robotów marsjańskich z całego świata już po raz drugi spotkają się na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej by wziąć udział w 6. edycji prestiżowych zawodów ERC. W tym roku czekać będzie na nich na nowo uformowany tor marsjański, konkurencje terenowe ukierunkowane na coraz większą autonomię projektowanych robotów oraz dodatkowe kategorie nagród dla zawodników.

ERC 2020, 11-13 września 2020 roku

Kampus Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

www.roverchallenge.eu

ERC należy do światowej ligi zawodów robotycznych Rover Challenge Series. Wydarzenie skierowane jest do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni wyższych. Zadaniem stojącym przed zespołami jest zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego, który uzyska najwyższą punktację w pięciu konkurencjach: czterech terenowych symulujących eksplorację Marsa i prezentacji projektu.

 

Do konkursu zapraszamy zespoły z całego świata – formuła ERC STUDENT

 

W ramach poszczególnych konkurencji terenowych roboty marsjańskie będą musiały m.in. pobrać próbkę gleby z głębszych warstw Mars Yardu i odpowiednio ją zabezpieczyć tak, by nadawała się do późniejszej analizy (Science Task); pokonać wyznaczoną trasę do panelu kontrolnego, przy którym należy wykonać szereg operacji manualnych (Maintenance Task); odnaleźć i pozbierać na pokład pojemniki z próbkami naukowymi (Collection Task), a także dotrzeć w wyznaczone na mapie miejsca dysponując jedynie mapą terenu (Traverse Task).

Zawody ERC dla uczelni wyższych do doskonała okazja do zaprezentowania swojej oferty i projektów realizowanych przez studentów. Udział w ERC pozwala na wzbogacenie programów studiów realizowanych przez uczelnie m.in. o praktyczne doświadczenie w tworzeniu dokumentacji zgodnej z wymaganiami NASA i ESA. Zawody te dają również możliwość nawiązania współpracy ze specjalistami z firm sektora kosmicznego oraz wymiany kontaktów z potencjalnymi sponsorami, inwestorami oraz pracodawcami.

 

Podobnie, jak w poprzednich edycjach, wydarzenie wzbogacone zostanie o Strefę Pokazów Naukowo-Technologicznych, na którą składają się m.in. prezentacje, warsztaty i prelekcje dla pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku.

Ubiegłoroczna 5. edycja zawodów ERC zgromadziła sto tysięcy obserwatorów. Trwające trzy dni wydarzenie odwiedziło ponad 25 000 gości, którzy do Kielc przyjechali dosłownie z całej Polski. Trzy razy tyle widzów uczestniczyło w transmisjach na żywo prowadzonych na wielu portalach online oraz kanałach społecznościowych w Internecie. W zawodach wzięło udział ponad 400 zawodników z 13 krajów m.in. z Australii, Kolumbii, Indii, Bangladeszu, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. Steve Jurczyk – wiceszef NASA, Gianfranco Visentin – kierownik działu robotyki i automatyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz koordynator Europejskiego konsorcjum ds. robotyki kosmicznej PERASPERA, Maria Antonietta Perino – Director International Network Opportunities Development w Thales Alenia Space Italy, Pantelis Poulakis – Mobile System Engineer w misji ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Artemis Westenberg – CEO organizacji pozarządowej Explore Mars Europe.

 

Przyglądając się zmaganiom na torze marsjańskim Steve Jurczyk podkreślił znaczenie takich zawodów jak ERC w rozwijaniu kompetencji miękkich przyszłych pracowników sektora kosmicznego: „Wszystkie projekty w branży kosmicznej prowadzone są w bardzo dużych interdyscyplinarnych zespołach, gdzie umiejętność pracy w grupie oraz biegłość w komunikowaniu się ze specjalistami z różnych – niekiedy odległych – dziedzin nauki i techniki są równie ważne, co wiedza i doświadczenie inżynierskie. Zawody ERC uczą tego, że na każdy duży projekt składa się suma mniejszych działań i powodzenie każdego z nich stanowi o sukcesie całego przedsięwzięcia.”

Rejestracja drużyn do formuły ERC STUDENT potrwa do końca marca.

Szczegółowe informacje na temat zawodów, dokumentacji i regulaminu można znaleźć na stronie ERC: www.roverchallenge.eu

Współorganizatorami ERC 2020 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Politechnika Świętokrzyska we współpracy z Miastem Kielce. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zapraszamy!